Grupy i Wspólnoty

Grupy i Wspólnoty

Grupy i wspólnoty

„Ta wspólnotowa odpowiedzialność, którą w naszych czasach czują szczególnie mocno ludzie świeccy, jest z pewnością źródłem odnowy. Kształtuje zaś ona oblicze Kościoła dla nowych pokoleń, w perspektywie trzeciego tysiąclecia”  /Bł. Jan Paweł II /

Niech prezentacja grup w naszej parafii pomoże Ci w dokonaniu wyboru.

Parafialna rada duszpasterska

Rada Duszpasterska służy pomocą księdzu proboszczowi w organizowaniu życia religijnego parafii. Rada liczy 25 członków.

Róże różańcowe

I sobota miesiąca godzina 7:00 msza św. w intencji Róż Różańcowych.

Żywy Różaniec jak sama nazwa wskazuje jest dziełem ludzi wierzących, którzy w codziennej modlitwie różańcowej wspierają cały Kościół. Żywy Różaniec powstał we Francji w Lyonie w 1826 roku jako pomoc dla misjonarzy w głoszeniu Ewangelii wszystkim ludziom. Inicjatorką tego dzieła była sługa Boża Paulina Maria Jaricot. Żywy Różaniec szybko rozwinął się i jest obecny w każdym zakątku kuli ziemskiej. Również i w naszej parafii.

Żywy Różaniec tworzą tzw. Róże Różańcowe składające się z 20 członków. Obecnie w naszej parafii jest 6 róż. Czyli 120 członków.

Zapraszamy wszystkich chętnych do Rodziny Różańcowej.

Spotkanie – ostatni poniedziałek miesiąca godz.18.30

Intencja na miesiąc listopad- Modlitwą wypraszamy Boże Miłosierdzie dla naszych bliskich zmarłych

Ministranci

Zbiórka ministrancka: sobota godz. 8.30

Słowo ministrant wywodzi się z łacińskiego słowa „ministrare”, to znaczy służyć. Wskazuje szczególnie na służbę podczas Mszy świętej. Służymy Bogu, kiedy przyczyniamy się do tego, aby liturgia była piękna. Dzięki naszej obecności przy ołtarzu wydaje nam się, że lepiej rozumiemy liturgię. Staramy się, bowiem poznać symbolikę przedmiotów, które używane są do kultu religijnego np. Paschał, płonące świece podczas Ewangelii, Wieczna lampka itp. Ministrant to nie tylko służba przy ołtarzu, to także wspólnota, która spotyka się, aby wspólnie spędzać czas.

Dlatego też ministrant spełnia tak niepowtarzalną funkcję w świątyni, służąc na Mszy św., na nabożeństwach liturgicznych. Jest znakiem łączności między ludźmi tworzącymi wspólnotę kościoła a kapłanem sprawującym Najświętszą Ofiarę. Zadaniem członków Liturgicznej Służby Ołtarza jest nie tylko obecność przy Ołtarzu. Służąc, przyczyniają się do tego, aby liturgia była piękna; równocześnie niosą żywe znaki obecności Chrystusa we wspólnocie Ludu Bożego. Chłopcy będący ministrantami, sami stają się znakami dla ludzi. Uświetniają liturgię, czytając lekcję, służąc podczas Eucharystii, dzwonkami oznajmiając przyjście Chrystusa, rozkładając na Ołtarzu kielich, niosąc patenę. „Bycie ministrantem” nie kończy się za progiem kościoła. Każdy z nas ma za zadanie wnosić Chrystusa do swojego środowiska. Takie jest powołanie i przeznaczenie członka Liturgicznej Służby Ołtarza.

Pamiętaj! Nigdy nie jest za późno, aby zostać ministrantem!

Marianki

Jedną ze wspólnot naszej parafii jest grupa Dzieci Maryi. Dzieci Maryi są wspólnotą modlitewno-liturgiczną. Już pewnie przywykliśmy na Mszach i nabożeństwach do widoku dziewcząt stojących ze sztandarami, chorągwiami. Dziewczyny pełnią swą służbę w biało-granatowych strojach z medalikiem na kolorowej wstążce. Wspólnota ta posiada piękną nazwę, która wyraźnie bliskie pokrewieństwo swych członków z samym… Bogiem – skoro „Dzieci Maryi” to równocześnie „bracia i siostry Jezusa”. Wspólnota ta posiada piękny rytuał przyjęcia polegający na publicznym oddaniu się Matce Bożej i nałożeniu cudownego medalika. Dzieci Maryi mają bardzo wyraźne miejsce podczas liturgii – w bardzo bliskim, choć nie bezpośrednim, sąsiedztwie ołtarza, przy Jezusie. Jak Maryja. To coś w rodzaju straży przybocznej czy weselnego orszaku Oblubieńca. Jak ewangeliczne panny z lampami.

Spotkanie – sobota – godz. 9.00

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży

KSM zrzesza młodych ludzi w wieku od 14 do 30 lat, pragnących twórczo i aktywnie wykorzystać swoją młodość. KSM to także najlepszy sposób, by odnaleźć swoje miejsce nie tylko w grupie rówieśników w szkole bądź parafii, ale w Stowarzyszeniu tworzącym w Polsce jedną wielką rodzinę. Rodzinę ludzi młodych, gotowych całym swoim życiem „służyć Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie”. KSM jest stowarzyszeniem opierającym się na statucie zatwierdzonym przez Kościół i Państwo, stąd struktury organizacyjne (kraj-diecezja-parafia) i jasność, kto za co odpowiada. KSM ma coś, czego inni nie mają: osobowość prawną i kościelną – ułatwia to zdobywanie funduszy i pozwoleń na działalność, można zwracać się o pomoc do władz samorządowych, wojewódzkich…

Spotkanie – piątek – godz. 19.00

Grupa Pielgrzymkowa im. Św. Jana Pawła II

Życie każdego chrześcijanina to pielgrzymowanie do nieba. Na tej drodze można poznać miejsca ważne dla histori zbawienia oraz obecności  świętych i błogosławionychm którzy już tę drogę przebyli. Każde sanktuarium maryjne pozwala nam przeżyć wyjątkowe spotkanie z Matką Chrystusa ale również ludżmi, którzy tam szukają pomocy , wsparcia i nadziei. Warto sie wybrać na pielgrzymkowy szlak- razem.

Spotkanie- pierwszy poniedziałek miesiąca- godz. 18.30           Zapraszamy na stronę grupy pielgrzymkowej:

www.wczasopielgrzymki-jadwiga.cba.pl