„Ta wspólnotowa odpowiedzialność, którą w naszych czasach czują szczególnie mocno ludzie świeccy, jest z pewnością źródłem odnowy.
Kształtuje zaś ona oblicze Kościoła dla nowych pokoleń, w perspektywie trzeciego tysiąclecia” /św. Jan Paweł II /
„Ta wspólnotowa odpowiedzialność, którą w naszych czasach czują szczególnie mocno ludzie świeccy, jest z pewnością źródłem odnowy.
Kształtuje zaś ona oblicze Kościoła dla nowych pokoleń, w perspektywie trzeciego tysiąclecia” /św. Jan Paweł II /
CARITAS znaczy miłość – miłość bratnia, podnosząca, wspierająca, akceptująca. Pomoc człowiekowi potrzebującemu to sprawdzian naszej wrażliwości chrześcijańskiej na słowa Chrystusa: „Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili”. (Mt 25,40). To wezwanie Pana Jezusa tym bardziej powinno nas przynaglać, jako Wspólnotę Parafialną, do świadczenia miłosierdzia chrześcijańskiego. Z Chrystusem przecież wypływamy na głębię. A to domaga się z naszej strony odwagi i zaufania. Do tego zachęcał nas również Ojciec św. Jan Paweł II.
Parafialny Caritas tworzy 15 osób na czele z ks. Proboszczem
Rada Duszpasterska służy pomocą księdzu proboszczowi w organizowaniu życia religijnego parafii. Rada liczy 25 członków.
Zbiórka ministrancka: sobota godz. 9.00
Słowo ministrant wywodzi się z łacińskiego słowa „ministrare”, to znaczy służyć. Wskazuje szczególnie na służbę podczas Mszy świętej. Służymy Bogu, kiedy przyczyniamy się do tego, aby liturgia była piękna. Dzięki naszej obecności przy ołtarzu wydaje nam się, że lepiej rozumiemy liturgię. Staramy się, bowiem poznać symbolikę przedmiotów, które używane są do kultu religijnego np. Paschał, płonące świece podczas Ewangelii, Wieczna lampka itp. Ministrant to nie tylko służba przy ołtarzu, to także wspólnota, która spotyka się, aby wspólnie spędzać czas.
Dlatego też ministrant spełnia tak niepowtarzalną funkcję w świątyni, służąc na Mszy św., na nabożeństwach liturgicznych. Jest znakiem łączności między ludźmi tworzącymi wspólnotę kościoła a kapłanem sprawującym Najświętszą Ofiarę. Zadaniem członków Liturgicznej Służby Ołtarza jest nie tylko obecność przy Ołtarzu. Służąc, przyczyniają się do tego, aby liturgia była piękna; równocześnie niosą żywe znaki obecności Chrystusa we wspólnocie Ludu Bożego. Chłopcy będący ministrantami, sami stają się znakami dla ludzi. Uświetniają liturgię, czytając lekcję, służąc podczas Eucharystii, dzwonkami oznajmiając przyjście Chrystusa, rozkładając na Ołtarzu kielich, niosąc patenę. „Bycie ministrantem” nie kończy się za progiem kościoła. Każdy z nas ma za zadanie wnosić Chrystusa do swojego środowiska. Takie jest powołanie i przeznaczenie członka Liturgicznej Służby Ołtarza.
Pamiętaj! Nigdy nie jest za późno, aby zostać ministrantem!
Jedną ze wspólnot naszej parafii jest grupa Dzieci Maryi. Dzieci Maryi są wspólnotą modlitewno-liturgiczną. Już pewnie przywykliśmy na Mszach i nabożeństwach do widoku dziewcząt stojących ze sztandarami, chorągwiami. Dziewczyny pełnią swą służbę w biało-granatowych strojach z medalikiem na kolorowej wstążce. Wspólnota ta posiada piękną nazwę, która wyraźnie bliskie pokrewieństwo swych członków z samym… Bogiem – skoro „Dzieci Maryi” to równocześnie „bracia i siostry Jezusa”. Wspólnota ta posiada piękny rytuał przyjęcia polegający na publicznym oddaniu się Matce Bożej i nałożeniu cudownego medalika. Dzieci Maryi mają bardzo wyraźne miejsce podczas liturgii – w bardzo bliskim, choć nie bezpośrednim, sąsiedztwie ołtarza, przy Jezusie. Jak Maryja. To coś w rodzaju straży przybocznej czy weselnego orszaku Oblubieńca. Jak ewangeliczne panny z lampami.
Spotkanie – sobota – godz. 9.00
KSM zrzesza młodych ludzi w wieku od 14 do 30 lat, pragnących twórczo i aktywnie wykorzystać swoją młodość. KSM to także najlepszy sposób, by odnaleźć swoje miejsce nie tylko w grupie rówieśników w szkole bądź parafii, ale w Stowarzyszeniu tworzącym w Polsce jedną wielką rodzinę. Rodzinę ludzi młodych, gotowych całym swoim życiem „służyć Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie”. KSM jest stowarzyszeniem opierającym się na statucie zatwierdzonym przez Kościół i Państwo, stąd struktury organizacyjne (kraj-diecezja-parafia) i jasność, kto za co odpowiada. KSM ma coś, czego inni nie mają: osobowość prawną i kościelną – ułatwia to zdobywanie funduszy i pozwoleń na działalność, można zwracać się o pomoc do władz samorządowych, wojewódzkich…
Spotkanie – piątek – godz. 19.00
Życie każdego chrześcijanina to pielgrzymowanie do nieba. Na tej drodze można poznać miejsca ważne dla histori zbawienia oraz obecności świętych i błogosławionychm którzy już tę drogę przebyli. Każde sanktuarium maryjne pozwala nam przeżyć wyjątkowe spotkanie z Matką Chrystusa ale również ludżmi, którzy tam szukają pomocy , wsparcia i nadziei. Warto sie wybrać na pielgrzymkowy szlak- razem.
Spotkanie- pierwszy poniedziałek miesiąca- godz. 18.30 Zapraszamy na stronę grupy pielgrzymkowej: